Od 8 do 11 maja przedstawiciele członków Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego oraz pracownicy spółek komunalnych wzięli udział w wizycie studyjnej w Kopenhadze i w Malmoe.

Wizyta miała na celu zapoznanie się z zagranicznymi dobrymi praktykami w zakresie integracji publicznego transportu zbiorowego w ujęciu metropolitalnym (w tym transgranicznym) oraz działaniami związanymi z ograniczeniem niskiej emisji.

W ramach wizyty uczestnicy zapoznali się z działaniami miast na rzecz zrównoważonej mobilności miejskiej, charakterem prowadzonych działań inwestycyjnych oraz przede wszystkim planowaniem działań mających związek z ograniczeniem ruchu samochodowego w podróżach miejskich i w obszarze oddziaływania, ze wskazaniem roli strategicznego planowania przestrzennego. Grupa odbyła spotkania zarówno z przedstawicielami urzędów miast, jak i organizatorów transportu publicznego.

 Malmoe  jest interesującym przykładem przekształcenia miasta fabrycznego w ośrodek wiedzy i miasto ekologiczne, funkcjonujące zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, maksymalnie redukując wpływ na klimat. 

W tym mieście odbyło się spotkanie z przedstawicielami agencji rządowych zajmujących się rozwojem transportu regionalnego na południu Szwecji. Wykłady przedstawili: Petra Steeling (temat z zakresu strategii rozwoju regionalnego i infrastruktury) oraz Carl Bjorklund (referat dotyczący sieci połączeń kolejowych i mobilności miejskiej).

Na kolejnym spotkaniu dotyczącym perspektywy planowania i inwestycji w regionie Skania, a także planowania i wdrażanie rozwiązań transportu publicznego w mieście Malmoe rozwiązania miasta przedstawił Per Wisenborn.

 Kopenhaga zdobyła w 2014 roku przyznawany przez Komisję Europejską tytuł "Zielonej Stolicy Europy". Tytuł ten nagradza dokonania w zakresie najlepszych praktyk w dziedzinie ochrony środowiska, w szczególności wkład na poziomie lokalnym w transport i gospodarkę gruntami zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju, tereny zielone w mieście, zużycie wody i zwalczanie zmiany klimatu na świecie. W ramach wizyty uczestnicy mogli zapoznać się z polityką ochrony środowiska, w ramach której realizowane były zadania skutkujące poprawą funkcjonowania miasta i ograniczeniem niskiej emisji, w tym działań redukujących wpływ bieżącego funkcjonowania miasta na środowisko naturalne. Według Green Global Economy Index Kopenhaga należy również do "najbardziej zielonych miast na świecie".

W Kopenhaskim Ratuszu przybliżył sposób działania:  Jeppe Gronholt – Pedersen (Dyrektor ds. transportu publicznego) oraz Mikkel Krosgaard – Nisse (szef ds. elektryfikacji transportu publicznego). 

W Ramboll Company firmie zajmującej się dostarczaniem ekspertyz w zakresie transportu publicznego, planowania rozkładów jazdy, uczestniczącej w radach publicznych w dziedzinie transportu i prowadzącej własne badania, dostarczaniem kompleksowych rozwiązań dla samorządów terytorialnych, organizacji rządowych, przedsiębiorstw oraz społeczeństwa, rozwiązania tej firmy przedstawili nam: Morgen Agerlin Petersen (Senior Transport Planer, GIS i Data analyst specialist), Jacob Deichmann (Główny konsultant, architekt, planista ruchu drogowego), Lars Testmann – (Project manager, inżynier budownictwa lądowego).

Natomiast  w Copenhagen Metro Company Jasper Overgaard (szef działu analizy i gospodarki pasażerskiej w Kopenhadze) przedstawił system metra oraz bezzałogowych pociągów, które są kontrolowane i prowadzone przez w pełni zautomatyzowany system komputerowy. 

 Szczególne podziękowania za współorganizowanie wizyty należą się Panu Andrzejowi Preissowi – Konsulowi Honorowemu Królestwa Danii w Szczecinie, Pani Mie Johnson ze State of Green – / Centrum dialogu i wymiany wiedzy pomiędzy interesariuszami duńskimi i międzynarodowymi/  oraz przedstawicielom Ambasady RP w Kopenhadze i Ambasady Szwecji w Warszawie.

Prezentacja z wystąpień znajdują się >>>> TUTAJ <<<<