Lessingowskie pojęcie „ekonomia współdzielenia” (sharing economy) wyraża złożone zjawisko – tak społeczne, jak i ekonomiczne – którego istotą jest fundamentalna przemiana utrwalonych przez dziesieciolecia skoncentrowanych modeli organizacyjnych w rozproszone, usieciowione formy współpracy jednostek, społeczności i wspólnot (w tym samorządowych). Treścią tego zjawiska staje się współużytkowanie, współdzielenie, współkorzystanie, współplanowanie, zaś jego efektem: zwiększenie efektywności posiadanych zasobów.  

Współdzielenie i współpraca w aglomeracji szczecińskiej nie jest nowym zjawiskiem, ale staje się nową wartością. Patrzymy na aglomerację szczecińską przez pryzmat wspólnej przestrzeni, potrzeb mieszkańców oraz integrowania przestrzeni, działań, korzyści i kosztów. 

To właśnie SSOM jest najwłaściwszą platformą tworzenia wspólnej wartości i współdzielenia w otoczeniu. Nie mam wątpliwości, że ekonomia współdzielenia i współpracy powinna być docelowym modelem funkcjonowania naszego obszaru metropolitalnego. Już teraz widać potencjał takiego uwspólnotowionego myślenia: udało nam się zainicjować mechanizmy współdzielenia i współpracy w obszarach takich jak mobilność, ochrona środowiska i planowanie przestrzenne w aglomeracji.

Poprzez wspólne działania społeczne i ekonomiczne możemy wypracować akceptowalny, świadomy i trwały model zarządzania obszarem o długofalowych skutkach wspólnotowych. Aby tego dokonać potrzeba nam budowania poczucia więzi i współzależności Szczecina i gmin sąsiednich, zrozumienia że nowy model ekonomii współdzielenia bardziej bazuje na współpracy niż na konkurencji.

Daniel Wacinkiewicz

Zastępca prezydenta Szczecina